Znění zákona:
http://www.epi.sk/zz/2015-274#cl-IInterpretace:
- na značených cestách je dovoleno průvodci cokoliv s jakýmkoliv vybvením, včetně lyží. Musí se však řídit sezóní uzávěrou, kde je jeho působnost vymezena. To je podobné pro vůdce.
- mimo značené trasy do I UIAA, v zimně pouze na sněžnicích či běžeckých lyžích
Subjektivní pohled:
jediný zákon ze alpských-karpatských zemí, kde je jasně vymezen stupeň obtížnosti UIAA. Feráty jsou tedy povoleny, pokud leží na značené trase. Slovensko nabízí parádní značené trasy pro ski-touring, takže z tohodle pohledu je to v zimě pro průvodce ráj. Zatím jsou jediné dvě země společně s Českem, ktreré mají pro průvodcovský ski-touring (ne freeride) v zákoně místo, a je to i všeobecně tolerováno. Česko má bohužel většinu zajímavývh ski-touringových oblastí zapovězenou ochranou přírody. Slovensý zákon také nevylučuje použití turistických maček a cepínu. To je naprosto správně, protože i některé zimní turistické trasy v Tatrách si za jistých podmínek použití maček vyloženě žádají.Spoustu lidí, co si tento zákon nepřečetli, nebo ho nebyli schopni korektně interpretovat, poukazují na nepořádek ve vodění a provádění na Slovensku. Realita je ovšem taková, že tento zákon je velmi dobře napsaný a jasně vymezuje průvodcovskou působnost. Slovenští SAHS (UIMLA) průvodci se tím většinou řídí, tyto meze nepřekračují. V jako jedné z mála zemí, zde opravdu cítím vzájemný respekt mezi vůdci a průvodci. V médiích se v minulosti objevili zprávy o konfliktu mezi vůdci a průvodci, např. na Gerlachu. Většinou šlo o konflikt mezi vůdcem a zahraničním, nikoliv Slovenským, průvodcem, který se pokoušel překročit pole své působnosti.
Otázka, jestli by Gerlach mohl být otevřen turistům bez použití vůdce, sem nepatří, jelikož i tak by byl mimo kompetence průvodce.
No comments:
Post a Comment