Slovo autora

Servus, whoever you are. This blog offers you some tips for trips, links and my experiences with given tour. There could be also some interwievs or philosophical thoughs hidden here and there. But don't take them to seriously.
Don't hesitate to contact me in case you want to ask for info and also write comments if you like: tomasjavurek09@SPAMNOTgmail.com


Friday, June 6, 2014

Kroenten - zapomenutá trojka

obtížnost: PD-
nejvyšší bod: 3108 m.n.m


Tento kopec v blízkosti Engelbergu neimponuje svojí výškou, ale svými rozhledy a krásou jistě ano. Na vrcholu není žádná tlačenka, asi tam většinou není nikdo, no rozhodně ne na začátku června, kdy tam ještě bývají tuny sněhu. Musím přiznat, že mě tato hora opravdu nadchla. Možná to bylo částečně tím, že jsem tam byl s Vencou, možná tím, že nám to nedala zadarmo a určitě tím pocitem na vrcholu, který může snad konkurovat i větším horám, než jsou Alpy. Kroenten se stává mojí srdcovou horou a rozhodně se tam párkrát ještě podívám. Tolik k motivaci, jděte se tam kouknout sami.

Vystupujeme na parkovišti ve Wileru v pouhých 700 m.n.m. a kvůli vysoké oblačnosti nevidíme ty stěny kolem nás, což je možná vlastně dobře, aspoň nevidíme, co chceme vystoupat.


tečkovaně jsou těžší úseky
Nejprv nás čeká 700 metrový trhák  a pak dlouhá cesta údolím. Vody je tu všude dost a cesta je slušná, takže tato část je naprosto bez problémů. Trochu se to zkomplikovalo až ve chvíli, kdy jsme se dostali na sníh. Ještě jsme nebyli nad oblačností, taže jsme si nemohli prohlídnout cestu. Museli jsme tedy nějakou chvíli počkat. Čas byl ale drahý, vzhledem k tomu, že se sníh topil víc a víc. Po nějaké době se to trochu projasnilo a mohli jsme pokračovat cestou, která se jevila bezpečná (původní značená cesta ležela pod sněhem a vedla po druhé straně údolí, která se mi zdála lavinózní). Ale bylo to peklo. Posledních pár výškových metrů trvalo hodiny, než jsme se na sněžnicích probourali  tou bílou haldou vody.
Druhý den ráno to byla ovšem nádhera. Všechna ta břečka přes noc zmrzla a člověku se v mačkách šlo jak po chodníku, možná ještě líp. Na ledovci jsme narazili na stopy někoho, kdo to musel tento týden bourat přes den, protože ty stopy byly nejmíň dvacet čísel hluboko ve sněhu. Hold chodit brzo ráno se vyplatí.Při výstupu touto cestou je těžší, na úrovni PD+, snad jen ten poslední úsek po hřebeni s několika užšími místami a na vrcholu malý pětimetrový výlez, kvůli kterému se vyplatí vzít kousek lana a jednu expresku, jinak člověk skončí pět metrů pod vrcholem a to je smutné. 

 

O vrcholu samotném bych snad mohl básnit donekonečna. Raději se tam koukněte sami. zpět do hotelu, stan uprostřed fotky

Při setupu nás potkaly dvě zjímavé události. První byla těsně pod vrcholem, kdy jsme potkali místního baču na sněžnicích, jak si to rve sám nahoru, div sebou ještě nemá nějakou ovci. Absolutně netuším, kde se tu ten pták vzal a jak chce bez jištění zdolat ten vrchol, ale on se tu evidentně vyznal, tak to snad nějak zvládnul.
 Druhý zajímavý moment byl naopak na konci údolí při malém srubu. Měl jsem takovou chuť na pívo, že se mi zjevil jeden Švýcar, dal mi vychlazenou plechovku, kus sýra a salámu a zakončil to dobrým kafem. Doteď nevím, jestli se mi to zdálo, nebo to byla pravda. Vašku?No comments:

Post a Comment