Než začnu ale mluvit o sopce, neodpustím si pár slov o žumpě jménem Catania a na konci věnuji také pár slov opačné straně Sicílie, abych neuváděl jen negativa.
Catania
Smečky špinavých psů, naprosto chaotická doprava, hluk, smrad, odpadky válející se po ulicích, kurvy sedící před neobyvatelnýmy baráky a pracující přes den i v noci. No i tak by se na to dalo dívat. Naše první minuty v tomto městě byly, aspoň pro mě teda, pořádným šokem. Opravdu jsem nečekal, že i v Evropě máme kousek Indie. Po chvíli jsem si ale zvykl a snad mi ten bordel přišel i zajímavý.
Nevím jak mám nazývat místní obyvatele, snad Siciliáni, protože se mi zdají trochu jiní, než ostatní Italové, které znám. V zásadě jsou to velice srdeční lidé, kterým nechybí ochota druhému pomoct. Bohužel však nikdo anglicky neumí a to dokonce i na informacích. Můžete položit otázku anglicky, německy nebo francouzsky, ale odpověď se vám dostane jen v italštině. A pravděpodobně ta odpověď bude velice dlouhá.
Pracující třída v Catánii |
Abych ale na tu Catánii jen nekydal, tak musím uznat, že je zde spousta pěkných a historicky významných míst a tento duch jde skutečně cítit (s malou příměsí sýry) po celé Sicíli, ať už se člověk ocitne v Syrakúzách, kde Archimédés prohlásil osudné "Noli tangere circulos meos", nebo v malé zapadlé vesnici někde uprostřed Sicilské pouště. Já na tu historii moc nejsem, ale místní architektura je tak odlišná od té naší, že to i úplnému ignorantovi, jako jsem já, přijde zajímavé.
Kostel v St. Nicolsi s Etnou v pozadí |
Etna
Na Etnu se člověk sveze autobusem z Catanie. Ten jede do cca 1900 metrů na Rif. Sapienza, kde se dá přestoupit na lanovku a posléze hybridníma autobusama až do 2920 m.n.m. No my jsme se chtěli trochu projít, tak jsme to vzali svižným tempem těch 1000 výškových metrů pěkně po svejch. Když jsme došli do sedla, kam se dá jště dojet jeepem, tak jsme narazili na závoru. "Etna má dnes zavřeno" na ní bylo italsky napsáno. Ale nikdo se nedíval tak jsme pokračovali dál, načež na mě vyskočil nějakej přičmoudlej talianos, že tam dnes fakt nesmíme. Později jsem se dozvěděl, že to ani nebylo vulkanickou aktivitou, ale silným větrem. Tak trochu foukalo no, asi mají Taliáni strach, aby jim tam nějaký turista nespadl do kráteru, jako jakýsi dřívější vládce. Tak jsme tedy vylezli na nějaký vedlejší kráter, který je taky aktivní. Tam už jsem musel uznat, že fouká fakt hodně.
Cesta na vrchol, po které jezdí auta |
Pohled z nejvyššího místa |
Etna v mracích, které si sama tvoří |
Erice a okolí
Cestou z Catanie do Palerma jsme omylem nasedli na špatný autobus, a tak jsme si objeli Sicílii pěkně dokola přes Mesinu. Musím uznat, že autobusy na Sicílii jezdí poměrně na čas, což mě příjemně překvapilo.
Po procestovaném dni jsme se dostali do starodávné vesnice jménem Erice na západním cípu Sicílie a příjezd to byl opravdu jak má být. Po serpentýnách jsme stoupali do 800 m.n.m s nevěřitelným výhledem na hory, jejichž stěny padají přímo do moře.
Selinunte |
Pohled z Erice |
No comments:
Post a Comment